УСТАВ
НА
ПОЛИТИЧЕСКА ПАРТИЯ
“НИКОЛА ПЕТКОВ”
София, 2009 г.
ГЛАВА ПЪРВА Общи положения.
Чл. 1. Партия Никола Петков е политическа организация регистрирана, като юридическо лице по Закона за политическите партии, със седалище гр. София, Столична община - район „Подуяне", ж. к. "Суха река", бл. 18, вх. Г.
Чл. 2. Партия Никола Петков, като политическо обединение, е единна демократична политическа организация, която изповядва идеите на Никола Петковисткото движение. Идеологията и програмата му са изградени върху демократичните принципи и традиции на българския народ и утвърдените общочовешки ценности и морал.
Чл. 3. Партия Никола Петков е отворена обществено-политическа организация, като отношенията и с другите обществени и политически организации се основават на зачитане интересите, правата и свободите на българските граждани в съответствие с Конституцията на Република България.
Чл. 4. Дейността на Партията се осъществява по девиза: „МИР, СВОБОДА И НАРОДОВЛАСТИЕ", като се основава на вътрешно-политическата демокрация, при спазване свободата на изразяваните мнения, откритост при вземане на решения, отговорност и контрол върху действията при осъществяването им и спазване на принципа за равенство между правата и задълженията от всички организационни структури, задължителност на взетите от ръководните органи решения за всички структури.
ГЛАВА ВТОРА Цели и задачи.
Чл. 5. /1/ Партия Никола Петков има ясна и дългосрочна икономическа програма за изграждане на съвременно пазарно стопанство, съобразено със специфичните условия на българското стопанско развитие.
/2/ Утвърждаване на структурите и дейностите на гражданското общество, държавността и принципите на политическия плурализъм.
/3/ Гарантиране правото на собственост (свещено и неприкосновено) чрез обществено обявяване и официално признаване.
/4/ Гарантиране суверенитета и териториалната цялост на Република България, както и ефективното сближаване и интегриране с европейските държави при запазване нравствените и духовни добродетели на народа ни и свързаните с това традиции и обичаи.
/5/ За постигането на своите цели организацията ще използва позволените от Закона средства.
ГЛАВА ТРЕТА Членство.
Чл. 6. /1/ Член на Партия Никола Петков може да бъде всеки пълнолетен и дееспособен български гражданин, който не е лишен от избирателни права, не членува в друга политическа организация и приема и изпълнява нейната Програма и Устав.
/2/ Не могат да бъдат избирани в ръководните органи на Партия Никола Петков щатни и нещатни сътрудници, както и агенти на ДС, работили в периода до 1991г. Лицата избрани в ръководните органи на Партията да бъдат проверявани от комисията по досиетата.
/3/ Членовете на Партия Никола Петков членуват в местни организации.
Чл. 7. /1/ Членовете на Партия Никола Петков се приемат от Общо събрание на съответната местна организация, до която подават заявление. Заявлението трябва да бъде преподписано от още двама членове на същата организация.
/2/ Заявлението се разглежда от Общото събрание в присъствие на кандидата, като решението за приемане на кандидата се взeма с явно гласуване и при мнозинство две трети от присъстващите на събранието.
/3/ При промяна на местоживеенето партийният член се отчислява в едномесечен срок от организацията, в която членува и се зачислява по новото му местожителство. Тази промяна се отразява в членската му книжка.
Чл. 8 /1/ Членовете на Партия Никола Петков имат равни права и задължения във вътрешно партийния живот. За избиране в състава на ръководен орган е необходимо кандидатите да са били редовно отчетени най-малко две години - за общинските ръководства, а за останалите ръководни органи - четири години. Тези изисквания не се прилагат при новообразувани организации.
/2/ Партийният член има право:
1. Да избира и бъде избиран в Партийните органи и в съответствие с този Устав.
2. Да излага и отстоява своите мнения, съображения и предложения относно дейността на Партията,
/З/. Партийният член е длъжен:
1. Да спазва Устава и работи за изпълнение на Програмата,
2.Да съдейства за засилване ролята и утвърждаване авторитета на Партията.
З. Да изпълнява решенията на Партията.
4.Да участва редовно и активно в партийният организационен живот. Да развива и утвърждава демократизма във вътрешния партиен живот и да пази партийното единство.
5. Да плаща редовно членския си внос.
Чл. 9./1/ Членството в Партия Никола Петков се прекратява:
1. Чрез писмено заявление до местната организация или ясно изразено устно заявление на нейно събрание, отразено в протокола,
2. При виновно неплащане на членския внос за повече от шест месеца,
3. При смърт или обявяване на недееспособност,
4. При изключване,
5. При възникване на обстоятелства, посочени в чл. 6, ал. 2 на Устава,
/2/ Прекратяването на членството в Партия Никола Петков по реда на чл. 9, ал. 1 с изключение при изключване, се извършва от ръководството на местата организация и се съобщава от същото на първото общо събрание на организацията. Общото събрание на местната организация може да реши да бъдат извършени допълнителни проверки относно прекратяването на членството, въз основа на които може да отмени решението на ръководството.
Чл. 10. /1/ За нарушаване на Устава, уронване на престижа или увреждане интересите на Партията, включително и чрез злепоставяне и клевети по адрес на партийните членове, както и за неизпълнение решения на негови компетентни органи се налагат следните наказания:
1. Порицание.
2. Изваждане от състава на ръководен орган или контролен орган.
3. Изключване,
/2/ Наказанието „порицаване" се налага от Общото събрание на местната организация, в която членува предложеният за наказание, с решение взето с мнозинство две трети от присъстващите членове.
/3/ Наказанието „изключване" се налага от Общото събрание на организацията. Ако в месечен срок Общото събрание на местната организация не се произнесе с решение, наказанието се налага от общинското ръководство, а и при негово бездействие - от окръжното или друг висшестоящ, партиен орган.
/4/ Наказанието „изваждане от състава на ръководен или контролен орган" се налага от органа, който е компетентен да извърши съответния избор.
/5/ Наказанията по предходните алинеи за членовете на някои ръководни и контролни органи се налагат, както следва:
1. На членовете на областните организации и окръжните контролни ревизионни комисии - от Управителния съвет,
2. На членовете на Управителния съвет, Висш контролно-ревизионен съвет - от Конгреса или Националната конференция.
/6/ Наказанията се налагат по предложения на ръководствата на местни организации или на висшестоящите ръководни органи.
В случаите на ал. 5 предложението се прави от Висшия контролно-ревизионен съвет след проверка на получените сигнали.
/7/ Във всички случаи, преди налагането на наказанието, основанието трябва да бъде съобщено на предложения за наказание и той да бъде поканен да, даде обяснение.
/8/ Решението за налагане или отказ да се наложи наказание може да се обжалва в тридесет дневен срок пред Общинската контролно-ревизионна комисия, а ако решението е на Управителния съвет - пред Висшия контролно-ревизионен съвет.
/9/ Наказанието „порицание" се смята заличено, ако не са наложени наказания в срок една година.
/10/ Членовете, изключени от Партията, могат да бъдат приемани наново след една година от налагане на наказанието.
ГЛАВА ЧЕТВЪРТА Ръководни органи и структура.
Чл. 11. Партия Никола Петков се изгражда на териториален принцип, съобразно административно-териториалното деление на страната.
Чл. 12. Ръководни органи в организацията са:
1. Централни:
А) Конгрес или конференция;
Б) Управителен съвет (УС);
В) Постоянно представителство (ПП);
Г) Висш контролно-ревизионен, съвет (ВКРС).
2. Областни:
А) Областна конференция: *
Б) Областно ръководство;
В)Областен контролно-ревизионен съвет.
3. Общински:
А) Общинска конференция;
Б) Общинско ръководство;
В) Общински контролно-ревизионен съвет.
4. Местни:
А)Общо събрание на местна организация;
Б) Ръководство на местна партийна организация (МПО);
В) Местен контролно-ревизионен съвет или контрольор,
Чл. 13 Органите на организацията функционират върху основата на следните принципи:
1. Изборност на всички ръководни органи на организацията;
2. Контрол върху действията и ясно разпределение на функциите и пълномощията на всички организационни структури.
3. Периодична отчетност на местните пред националните органи.
Конгрес или Национална конференция
Чл. 14. /1/ Върховен орган на Партия Никола Петков е Конгресът или Националната конференция.
/2/ Конгресът или Националната конференция се свиква до три години с решение на УС по норма на представителство, определена от Постоянното Представителство (ПП).
/3/ Извънреден, конгрес или национална конференция може да бъде свикан при необходимост между редовните по искане на две трети от Областните ръководства, заявено в писмен вид пред Управителния съвет.
Чл. 15. В Конгреса или Националната конференция участват като делегати:
Делегати, избрани от общинските конференции по квота, определена от ПП.
Чл. 16. /1/ По предложение на ПП Конгресът или Националната конференция обсъжда и избира свое ръководство и състав на работни комисии.
/2/ Провеждането на Конгреса или Националната конференция е законно, ако присъстват 50% + 1 от всички делегати.
Чл. 17. Конгресът или Националната конференция има следните правомощия:
1. Приема, изменя и допълва Устава и Политическата програма;
2. Обсъжда отчетите на УС, ПП, ВКРС и Парламентарната група и приема решения по тях;
3.Определя политическата стратегия и тактика на организацията;
4.Решава въпросите по прекратяване, вливане и сливане с други партии.
5.Избира Председател на партията, утвърждава членове на УС и избира членове на ВКРС. Ако предложен за член на УС не получи необходимите гласове от 50% + 1 на присъстващите делегати, то съответната Областна организация прави ново предложение.
6.Взема решения и по други въпроси от дейността на Партия Никола Петков, като решенията са задължителни за всички членове, структури, органи и парламентарната група.
Чл. 18. Конгресът или Националната конференция вземат решенията си с обикновено мнозинство с изключение на решенията по т. 4 от предходния член, които се вземат с мнозинство от 2/3 от всички делегати.
Управителен съвет (УС)
Чл. 19. Управителният съвет на Партия Никола Петков е ръководен орган, действащ по времето между конгресите.
Чл. 20. Управителният съвет на организацията се състои до 51 (петдесет и един) членове с право на глас, конституирани както следва:
1. 29 (двадесет и девет) члена избрани от общинските и областни конференции и утвърдени от Конгреса или Националната конференция;
2. 22 (двадесет и двама) членове по право: Председателят на Партията и Председателите на Областните ръководства;
Чл. 21. /1/ Заседанията на Управителния съвет се свикват с решения на Постоянното представителство или по предложение на 1/3 от членовете на УС, отправено писмено до Председателя на Управителния съвет. Заседанията се ръководят от Председателя на Управителния съвет. Заседанията на Управителния съвет се свикват най-малко един път на три месеца. Всички членове на. Управителния съвет имат право да присъстват на заседание на ПП без право на глас,
/2/ Заседанията на УС са легитимни, ако присъстват 50%+1 от списъчния състав.
Чл. 22. Управителния съвет има следните правомощия:
1. Организира изпълнението на конгресните решения.
2. По предложение на Председателя на Партията избира и освобождава Заместник Председателите на Партията
3. По предложение на Председателя на Партията избира и освобождава членовете на ПП.
4. Приема кандидатите за министри, областни управители, както и други представители в централната държавна власт, кандидатите за народни представители и общински кметове в областните центрове.
5. Приема решения за участие на организацията в коалиции и коалиционни правителства.
6. Избира централния предизборен щаб на организацията.
7. Взема решения за изключване на членове на организацията, заемащи длъжности в централните и областни органи на организацията,
Чл. 23 Решенията на УС се вземат с обикновено мнозинство и са задължителни за всички структури и органи, с изключение на Конгреса.
Постоянно представителство (ПП)
Чл. 24 /1/ Постоянното представителство е постоянно действащ оперативен орган на Партия Никола Петков за срок до три години.
Чл. 25. Постоянното представителство се състои от единадесет члена, Председател, четирима Зам. Председатели и шест члена, които са и членове на Управителния съвет. Членовете на ПП се предлагат от Председателя и се утвърждават от УС.
Чл. 26. ПП има следните правомощия:
1. Организира цялостната идеологическа, политическа, административно-стопанска и международна дейност на организацията.
2. Разпорежда се с бюджета на организацията.
3. Решава всички текущи въпроси на организацията.
4. Може да свиква и отлага конференции и заседания, на всички органи на Партия Никола Петков.
5. При необходимост назначава временни областни и общински ръководства,
6. Определя норма на представителство за Конгрес, Областна конференция, Общинска конференция.
Чл. 27. Решенията на ПП се взимат с обикновено мнозинство.
Чл. 28. Председателят на Партия Никола Петков се избира пряко от Конгреса или Националната конференция за срок до три години, като за избран се счита лицето, получило най-много гласове.
Чл. 29. Председателят на Партия „Никола Петков" представлява партията пред всички юридически и физически лица. В негово отсъствие той се замества от Зам. председател, посочен от Председателя.
Висш контролно-ревизионен съвет (ВКРС).
Чл. 30. Висш постоянно действащ контролен орган на организацията е Висшият контролно-ревизионен съвет.
Чл. 31. /1/ ВКРС се избира от Конгреса за срок от пет години в състав от: председател и четирима членове.
/2/ Председателят на ВКРС участва в работата на УС и ПП без право на глас.
Чл. 32. ВКРС има следните правомощия:
1.Упражнява вътрешнофинансов контрол върху паричните приходи и разходи и следи за опазване на партийното имущество.
2. Извършва ревизии веднъж годишно на централните и областни органи на организацията и винаги, когато намери това за необходимо, на останалите органи на организацията.
3. Съставя за всяка извършена от него ревизия протокол в 3 екземпляра: един за ревизионния орган, един за ПП и един за архива на ВКРС.
4. Разглежда и предлага решения на УС по жалби и възражения във връзка с неизпълнение на разпоредбите на този Устав.
Чл. 33. Всички органи на организацията са длъжни да предоставят финансово-счетоводна документация на ВКРС.
Областна конференция, областно ръководство и областен контролно-ревизионен съвет.
Чл. 34. /1/ Областната конференция е висш ръководен орган на областната организация и се свиква най-малко веднъж годишно.
/2/ Делегатите на Областната конференция се избират по норма на представителство, определена от ПП.
/3/ Областната конференция може да бъде свикана по инициатива на:
1, Областното ръководство.
2, По искане на най-малко на 1/2 от Общинските ръководства, *
3, По решение на ПП.
/4/ Областната конференция има следните правомощия:
1. Избира и освобождава членове на областното ръководство и областния контролно-ревизионен съвет.
2. Обсъжда и избира кандидати за народни представители и общински кметове на областните центрове и ги предлага на УС за утвърждаване.
Чл. 35 Областното ръководство е постоянно действащ оперативен орган на територията на съответната област.
Чл. 36. Областното ръководство се избира в състав до девет членове за срок до три години, в това число Председател, заместник председател и секретар и има следните правомощия;
1. Определя кандидати за изборни и други длъжности в областните органи на държавната власт,
2. Организира изпълнението на решенията на областната конференция, както и на решенията на висшестоящи ръководни органи.
3. Ръководи, цялостната дейност на партията на територията на съответната област.
Чл. 37. Областното ръководство се представлява от Председателя му, а в негово отсъствие - от заместник председателя или секретаря.
Чл. 38. Областният контролно-ревизионен съвет се избира в състав от трима членове. Той контролира финансовата дейност и спазване на Устава на партията на, територията на съответната област.
Общинска конференция, общинско ръководство и общински контролно-ревизионен съвет
Чл. 39. /1/ Общинската конференция е висш ръководен орган на общинската организация и се свиква най-малко веднъж годишно.
/2/ Делегатите на Общинската конференция се избират по норма на представителство, определено от ПП.
/3/ Общинската конференция може. да бъде свикана по инициатива на:
1. Общинското ръководство.
2. По искане на най-малко 1/2 от МПО.
3. По решение на ПП.
/4/ Общинската конференция има следните правомощия;
1. Избира и освобождава членове на Общинските ръководства и Общинския контролно-ревизионен съвет.
2. Определя кандидати за изборни и други длъжности в общинските органи на държавната власт.
3. Избира делегати за Конгреса и областната конференция по норма на представителство, определена от ПП.
Чл. 40. Общинското ръководство е постоянно действащ оперативен орган на територията на съответната община.
Чл. 41. Общинското ръководство се избира за срок от една година в състав до девет членове, в това число Председател, заместник председател и секретар и има следните правомощия:
1. Организира изпълнението на решенията на общинската конференция, както и на решенията на висшестоящи ръководни органи.
2. Ръководи цялостната дейност на организацията на територията на съответната община.
Чл. 42 Общинското ръководство се представлява от Председателя му, а в неговото отсъствие, от заместник-председателя или секретаря.
Чл. 43. Общинският контролно-ревизионен съвет се избира в състав от трима членове. Той контролира финансова дейност на партията и спазването на Устава на територията на съответната община.
Общо събрание на местната партийна организация (МПО), ръководство на МПО и местен контролно-ревизионен съвет.
Чл. 44. Местната партийна организация е основна структурна единица на партията и се образува по местоживеене на нейните членове.
Чл. 45. Броят на МПО и техните райони съответстват на броя и територията на избирателните секции. В селата се създава една МПО.
Чл. 46. МПО се образува от не по-малко от десет членове.
Чл. 47 Всички членове на МПО образуват Общо събрание на МПО със следните правомощия;
1. Избира и освобождава ръководство на МПО за срок до три години в състав: Председател, заместник-председател, секретар.
2. Избира и освобождава местен контролно-ревизионен съвет или контрольор.
3. Приема и изключва членове на организацията с обикновено мнозинство от списъчния състав, за което изпраща препис от протокола на общинското ръководство.
4. Избира делегати за Общинската конференция.
5. Издига кандидатури за кметове и общински съветници.
6. Взема решение по всички въпроси от местно значение в рамките на своята компетентност.
Чл. 48 Общото събрание взема решенията си с обикновено мнозинство и се свиква от председателя или по искане на 1/3 от състава на МПО.
Чл. 49. Председателят на МПО съхранява партийният архив и печат.
Чл. 50 Отчетно-изборно събрание на МПО се прави веднъж годишно.
Чл. 51. Контрольорът (местният контролно-ревизионен съвет) следи за спазването на финансовата дисциплина, като за целта има достъп до всички финансови документи.
ГЛАВА ПЕТА Имущество и финанси
Чл. 52. /1/ Финансовата дейност на Партия Никола Петков е и се осъществява съгласно закона.
/2/ Организацията набира средства за своята дейност, както следва:
1. Членски внос;
2. Дарения и завещания;
3. Други разрешени от закона начини;
4. Субсидии от държавни бюджет.
Чл. 53. /1/ Организацията притежава, свое имущество, което се състои от право на собственост върху движими и недвижими вещи, ограничени вещни права, права върху обекти на интелектуална собственост и др.
/2/ Имуществото се стопанисва от Постоянното присъствие, Областните, Общински и Местни ръководства.
Чл. 54. Партия Никола Петков има собствени банкови сметки.
Чл. 55. /1/ Размерът на задължителния членски внос се определя от ПП в началото на календарната година.
/2/ Управлението и разходването на постъпленията по сметки на организацията се извършва от ПП.
ГЛАВА ШЕСТА Прекратяване на дейността.
Чл. 56. Партия Никола Петков прекратява своята дейност при:
1. Сливане със или вливане в друга обществено-политическа организация.
2. Прекратяване на дейността на Партия Никола Петков става с решение на УС с квалифицирано мнозинство от 3/4 от състава на всички присъстващи.
ГЛАВА СЕДМА Символи
Чл. 57. Символите на Партия Никола Петков са:
1. Правоъгълно знаме със зелен цвят и ресни по края, като централно е изобразен образа на Никола Петков, а в горния ляв ъгъл четирилистна детелина.
2. Символът на Партията е четирилистна детелина
Чл. 58. /1/ Печатът на организацията е кръгъл и върху него е изобразена емблемата на организацията.
/2/ Областните, общинските и местните органи имат същия печат и надпис, указващ името на съответната организация.
/3/ Партия Никола Петков има свой официален печатен орган.
ГЛАВА ОСМА Заключителни разпоредби.
Чл. 59. Всеки орган на Партия Никола Петков заседава при кворум от повече от половината си членове. Решенията се вземат с обикновено мнозинство с повече от половината от присъстващите освен в случаите, когато се изисква квалифицирано мнозинство съгласно този Устав.
Чл. 60. При провеждане на областните и общински конференции, ако в обявения час не се набере необходимият кворум, се изчаква един час, след което събранието се провежда с присъстващите членове.
Чл. 61 Управителният съвет на Партия Никола Петков приема правилници и други разпоредби за прилагане на този Устав.
Чл. 62. Този Устав е приет на Извънредния конгрес на Политическа Партия „Никола Петков" състоял се на 28.11.2009г в гр. София. В него са отразени всички изисквания на ЗПП. Този устав отразява всички допълнения и изменения от 1992г. до настоящия момент.